Lekcje

Lekcje to zajęcia o otwartej formule. Nie wymagają deklaracji uczestnictwa w określonych zajęciach przez cały festiwal, umożliwiają dzięki temu sprawdzenie i doznanie wielu różnych doświadczeń ruchowych i przeznaczone są dla osób o różnym poziomie zaawansowania. 
Alicja Miszczor /Improwizacja taneczna i teatr fizyczny Istota Ruchu
„Twoja wizja będzie czysta tylko wtedy, gdy zdołasz wejrzeć w swoje serce. Kto patrzy na zewnątrz, ten śni, kto kieruje wzrok do środka, ten jest przebudzony”
– Carl Jung

Na tym warsztacie zajmiemy się stwarzaniem warunków dla tworzenia autentycznego, szczerego i organicznego ruchu. Ruchu którego początek jest zarówno w nas samych, jak i dotyczy wszystkiego co nas otacza. Zadbamy też o formę tego ruchu i jego wyrazistość. Spróbujemy pozostawać czuli na bodźce płynące z wewnątrz i z zewnątrz, a także na przestrzeń, w której te bodźce się pojawiają-na istotę ruchu.

Metoda:
-Improwizacja i Symbolika Ciała
-Improwizacja Strukturalna
-Skinner Releasing Techinque
-Ruch Autentyczny
-Interart Dance (obraz, dźwięk, ruch)

Tematy:
-motoryka a jakości ruchowe
-kształt, a symbolika ciała
-ruch, a intencja
-kontrasty
-archetypy
-od odczuwania do ruchu

Alicja Miszczor

Iwona Olszowska / WARSZTATY i Lekcje
WARSZTAT:

LEKCJE Świadomość ciała z elementami BMC:

LEKCJE: Taniec współczesny wg Isadory Duncan: Podczas lekcji będziemy podążać szlakiem prekursorki i improwizatorki tańca współczesnego. Wolność tańca w scorach opartych o idee Izadory, otwierających przestrzeń na kierunki i nurty tańca współczesnego.

Iwona Olszowska - taniec współczesny wg Isadory Duncan

Natalia Iwaniec / WARSZTATY / Lekcje Gaga Dancers

WARSZTATY 29.06: Podczas warsztatów będziemy eksplorować metodę Gaga, jak i inne metody pracy z wyobraźnią, które stawiają wyzwania i zaskakuje ciało tancerza. Będziemy pracować z rytmem, groove i przyjemnością w ruchu.

LEKCJE Gaga Dancers są skierowane do wszystkich tancerzy i studentów tańca powyżej 16 roku życia. Podczas zajęć zgłębiamy, w fizyczny sposób, wiedzę nad swiadomoscia ciała poprzez wykorzystanie wyobraźni, uruchamianie naszych zmysłów, wykorzystujac nasza pasję do ruchu i umiejętności. Podczas zajęć łączymy wysiłek z przyjemnością, groove z fantazja i aktywujemy całe ciało na molekularnym poziomie.

Natalia Iwaniec - nauczyciel GAGA Dancers

Tomek Pomersbach / Odpoczynek w ruchu
Ruch wywołuje obraz, obraz- ruch. I tak dalej. Potrzebny jest tylko początek. Szturchnięcie. Prowokacja. Perpetuum mobile.

Punktem wyjścia do zajęć będzie Metoda Ilana Leva, której centralne pojęcia stanowią bez-wysiłek, chaos i oddawanie ciężaru. Oddamy się zatem praktyce ruchu lekkiego, radosnego, nieusystematyzowanego, trochę 'dziwnego’ i wibrującego. Ruch będzie wspierał obraz i vice versa. Głowa odpocznie na szczycie kręgosłupa. Stopy wejdą w dialog z podłogą. Palce dłoni pogilgotają od środka klatkę piersiową. Szyja jako harfa łącząca swoimi wibracjami głowę i kręgosłup. Przez ciało przepuścimy ożywczy deszcz opadających, wirujących liści … Stawy otworzą się na swobodniejszy przepływ ruchu, przez ciało przepłyną niezliczone nitki poruszeń. Rezygnacja z ambicji opanowywania określonych umiejętności, udoskonalania rzeczy, wykańczania i szlifowania ich, otworzy nasze ciała na doświadczanie ruchu, który energetyzuje, odświeża, łączy i pozwala znaleźć nowe możliwości. Oddamy inicjatywę- ciału, obrazowi, sytuacji, momentowi, grawitacji. By bez wysiłku ruszać się i bez wysiłku… być.

omek Pomersbach - lekcja Odpoczynek w ruchu

Sam Alty / Ekologia głosu: badanie związku między głosem a otoczeniem
Warsztat jest skierowany do osób chcących zbadać wpływ ekologii na głos. Jest okazją do dotarcia do nowych możliwości głosowych i odblokowania ich. Pomysł zrodził się z mojej osobistej podróży, podczas której rozwijałem umiejętność śpiewania. Podróż ta zaczęła się w miejscu, w którym brakowało mi wiary we własny głos, a teraz pisze własne piosenki, które grane są w radiu. Kolejną, równie ważną inspiracją jest ruch głębokiej ekologii, i tak jak w nim, uczestnicy będą zaproszeni do przyjrzenia się, własnej relacji ze środowiskiem.

Głos, który posiadamy, jest wpleciony w ewolucję życia. Pozwólmy więc, aby nasze środowisko miało na nas wpływ, podważmy założenia, jakie mamy na jego temat i poszukajmy alternatywnych perspektyw. Poprzez ustrukturyzowaną improwizację i ćwiczenia uważności będziemy eksplorować moc, która kryje się w głosie oraz jego powiązanie z równie niesamowitym światem. Widzę ogromną wartość i korzyść płynącą z umiejętności wsłuchiwania się w swój własny głos i dbania o to, aby był słyszany (co nie zawsze jest łatwe…).

Samuel Alty jest wielokrotnie nagradzanym kompozytorem, autorem piosenek, twórcą teatralnym, działaczem na rzecz środowiska i pedagogiem głosu. Występował na arenie międzynarodowej m.in.: w Operze Królewskiej (Wielka Brytania), Narodowym Forum Muzyki (Polska), brał udział w Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu (Wielka Brytania) oraz w festiwalu Melodica Festival (Islandia). www.samuelalty.com

 

Sam Alty Voice Ecology

Paweł Konior / Kontakt improwizacja / Poziom ogólny

Cykl tych warsztatów opierać się będzie na kilku prostych tezach i antytezach związanych z ruchem

W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli przyjrzeć się takim zjawiskom jak:

Przyciąganie i odpychanie
Wdech i wydech
Bycie w balansie i poza nim
Synchronizacja wewnętrzna i zewnętrzna
Spirale i poruszanie się po łuku

Prześledzimy jak procesy związane z powyższymi podpunktami ewoluują w czasie i przestrzeni. (Odpowiednio dawkowane i wzmacniane. )

W trakcie będziemy chcieli dokonać autorefleksji dotyczącej metaforyki ruchu:

-Jak zdecydować, ile potrzebujemy i czego potrzebujemy w odpowiedniej chwili? – Czy tworzenie napięcia mające na celu wygenerowanie danej sytuacji sprzyja jej zaistnieniu.
-Jak kontrola i analiza wpływa na ruch.
-Jak oddech, zaufanie zwierzęcym instynktom oraz intuicji zmienia jakość ruchu
-Jak bezwysiłkowo zapraszać sytuację i pozwolić jej trwać.
Krótko mówiąc, padną pytania o to:
Którą drogą podążasz? W jaki sposób dokonujesz wyborów? Oraz jak reagujesz na zastałą sytuację?

Przestrzeń warsztatową będziemy chcieli potraktować jako plac zabaw, pełen zabawek, „foremek i form” oraz narzędzi do nowych eksploracji.
Uruchamiając dziecięcą ciekawość, będziemy dążyć do bez wysiłkowych, radosnych spotkań. ( doświadczając w obrębie nich wszelkich możliwości i niemożliwości oraz związanych z nimi napięć.)
Przy jednoczesnym doświadczaniu jedności ruchu na poziomie grupy, kolektywu ( próbie synchronizacji z innymi ciałami w przestrzeni) będziemy dążyć do samoświadomości i indywidualizacji ruchu w świadomym solo.

Paweł Konior Kontakt Improwizacja

 

Karolina Kroczak / Floorwork / Technika Tańca
Lekcje otwarte, na których nauczysz się 3 kombinacji tańca współczesnego,w których wiodącym elementem będzie praca z podłogą i grawitacją. Doskonała okazja do pracy nad fundamentami techniki floorwork, przepływem ruchu, świadomością ciężaru ciała aby uzyskać maksymalny efekt ruchowy z minimalnym wysiłkiem.

W programie: Kombinacja floorwork, czyli elementy wykonywane na podłodze połączone w ciąg ćwiczeń techniczno-choreograficznych doskonała jako rozgrzewka na obudzenie ciała. Kombinacja w przestrzeni oparta na idei lokomocji- różnych sposobów przemieszczania się. Kombinacja choreograficzna, łącząca bardziej zaawansowane elementy techniki floorwork

Karolina Kroczak /  Oddaj Ciężar

 

RELAKSACJE / Alicja Miszczor / Wydech
 

WYDECH,czyli cyrkulacyjny wagon ,,SPA”, w którym wypoczniesz i zregenerujesz się,
a swoje ciało otulisz niespiesznymi zabiegami relaksacyjnymi.
Zatrzymanie i spokój to ofiarowaniu ciału tego, dzięki czemu znów będzie chciało wejść w pełnię wrażeń i ruchu. To stworzenie nowej przestrzeni w ciele. Tak jak malarz wymienia wodę , którą maluje obraz, tak my rozpuścimy treści danego dnia, by oczyścić ciało i umysł.

Przygotowałam dla Was kompilację różnych technik relaksacyjnych, w tym:
suche pędzle (autorska metoda pracy z ciałem)
skinner Releasing Technique
hatha Joga
masaże w parach
techniki oddechowe
medytacja w ruchu
medytacja prowadzona

Te zajęcia to wyciszenie systemu nerwowego po dniu przepełnionym tańcem ,ruchem i wrażeniami. To wydech -dosłownie i w przenośni i przestrzeń na pobycie wewnątrz, transformację napięć , relaks, i ugruntowanie.

Program będzie zmieniał się trochę w zależności od potrzeb grupy danego dnia.
Spodziewajcie się dużo kreatywnego masowania i niebezpośredniego dotyku połączonego z bez wysiłkowym ruchem, rozciągania po którym poczujecie ulgę , poznania paru ćwiczeń relaksacyjnych ,oddychania, leżenia, wejścia w zrelaksowaną przytomność i zwolnienia. Zapraszam:)

Relaksacje - Alicja Miszczor

Kto pierwszy ten lepszy!

Do końca marca obowiązuje zniżka na karnety.
Partner główny:

Miasto Wrocław
Instytut im. Jerzego Grotowskieg0

Partner:

Zdrowa Zupa

Kasza i Pasza

Copyright: SIT MOMENTUM / festiwal cyrkulacje 2020
design + realizacja:
dance being / COCRE
TELEFONY:
Aga Rybak: 530 716 044
Jakub Gontarski: 791 561 909
Dorota Kamecka: 726 515 498
Barbara Gwóźdź: 530 570 672
ZAPISY NA FESTIWAL I WYDARZENIA PODCZAS FESTIWALU: cyrkulacje.zapisy (małpa) gmail.com
POZOSTAŁE INFORMACJE: cyrkulacje.festiwal (małpa) gmail.com
KONTO BANKOWE: Stowarzyszenie Inicjatyw twórczych Momentum
Małachowskiego 4/2, 50-084 Wrocław
84 1140 2004 0000 3502 7923 6774