Przejdź do treści

Laboratoria

To przestrzeń w której eksperymentujemy. To okazja dla nieznanych jeszcze szerszej publiczności pedagogów, żeby zaprezentować swoją technikę, warsztat lub po prostu siebie. Prowadzący są wybierani na podstawie nadesłanych zgłoszeń.

Krzysztof Skibicki : Od kontaktu do tańca – wstęp do kontakt improwizacji

Krzysztof Skibicki – Od ponad 12 lat zajmuje się tańcem współczesnym/Kontaktem Improwizacją/Teatrem Tańca. W tańcu najważniejsze jest dla mnie, aby móc się nim cieszyć i przeżywać go za każdym razem w emocjonujący sposób. Kontakt Improwizacja to moja pasja którą chce się ze wszystkimi podzielić. 

Od kontaktu do tańca – wstęp do kontakt improwizacji

lab odbywa się 1.05/czwartek o g. 18.30 

Warsztaty kontakt improwizacji, podczas których wspólnie odkryjemy „podstawy” tej wyjątkowej formy tańca. Skupimy się na budowaniu świadomości ciała, słuchaniu partnera i podążaniu za ruchem, aby swobodnie poruszać się w kontakcie z innymi. Poprzez proste ćwiczenia i eksploracje ruchowe nauczymy się, jak budować relację z partnerem, korzystać z grawitacji, a przede wszystkim – jak czerpać radość z improwizowanego tańca.

Warsztaty są otwarte dla wszystkich – zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kontakt improwizacją, jak i dla tych, którzy chcą pogłębić swoje doświadczenie oraz poczuć się swobodniej na tanecznych jamach.

Agata Rytkowska - Body Storytelling (lekcja)

Alicja Ruczko - Joga głosu

Alicja Ruczko – Pieśniarka, twórczyni muzyki do spektakli, specjalistka w dziedzinie emisji głosu i Medycyny Wibracyjnej. Wykłada emisję głosu w Policealnym Studium Aktorskim działającym przy Teatrze Jaracza w Olsztynie. Od 2006 roku prowadzi swoją praktykę Studio Głosu i Dźwięku. Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w dziedzinie pracy z pieśnią tradycyjną, sztuką performatywną oraz rytualną.

Podczas warsztatów i indywidualnych sesji (online) wspiera proces uwalniający naturalną ekspresję życiową związany z aktywacją indywidualnego potencjału twórczego. Jest twórczynią Jogi Głosu i innych praktyk emisji głosu bazujących na pracy z organicznym ciałem. Praktyki te mają na celu odkrywanie i rozwijanie potencjału człowieka zbliżając go do stanu koherencji czyli harmonijnej integracji różnych aspektów życia osoby. Koherencja jest stanem, w którym wszystkie elementy osobowości, emocji, myśli i działań są ze sobą zgodne i działają w sposób spójny. Tworzy zespół Spirit Tree w ramach którego śpiewa i komponuje muzykę.

Joga głosu

lab odbywa się 2.05/piątek o g. 18.30 

W jaki sposób głos może być przedłużeniem intencji, ruchu, kreacji?

Podczas warsztatu będziemy doświadczać siebie jako instrumentu wibracyjnego. Sesja zawierać będzie: praktykę uważności, centrowania i harmonizowanie ciała (Naada Joga-Joga Dźwięku) oraz proces uwalniający ciało-głos w kierunku kreacji głosem.

Poruszymy w praktyce tematy: podparcia dla głosu, średnicy głosu, toru głosu.

Głównym celem warsztatu jest pogłębiony kontakt ze swoim głosem, zwiększenie jego świadomości i puszczenie go w swobodzie, czyli wyrażenie siebie w lekkości i autentyczności.

 

Maria Wawreniuk - Głośnienie w lesie

Maria Wawreniuk – Na scenie od 6. roku życia – jako córka muzyków, która pomimo wszczepianego przekonania o tym, że droga artysty się nie opłaca, wdzierała się do śpiewu każdą możliwą drogą. Od pieśni prawosławnych, po disneyowskie piosenki – występowała na scenie Teatru Polskiego w Warszawie jako aniołek w Pastorałce, śpiewała z Golec uOrkiestrą w Szansie na Sukces (bo mama sama się wstydziła), z Gosią Andrzejewicz w od Przedszkola do Opola, a nawet w jury mini-szansy na Sukces z Kasią Cerekwicką i Patrycją Markowską u boku. A to wszystko do 10 roku życia. Pierwsze wypalenie zawodowe zaliczyła w 11.

W swojej pracy korzysta z nauki od swojej najgłębszej i najbardziej wyzwaniowej miłości, jaką żywi do śpiewu, oraz własnej, całożyciowej praktyki i wiedzy, którą pozyskała podczas wielu lekcji i warsztatów – nie tylko wokalnych. W prowadzeniu oprócz klasycznych wprawek, używa technik oddechowych, medytacyjnych, teorii poliwagalnej oraz ćwiczeń Lowenowskich i przykłada ogromną wagę do połączenia ciało-umysł-głos. Kocha doświadczać rozkwitu innych osób i pewności, jaka przychodzi z możliwością śpiewania przy drugiej osobie.

Profesjonalne doświadczenie pozyskała kończąc PWSFTviT w Łodzi na Wydziale Aktorskim. Współtworzyła zespół progresywno-rockowy YANTRA, z którym występowała obok zespołów takich jak The Freuders, Tides From Nebula oraz Wishlake na scenach takich jak Progresja, B90, Kamienna 12 i wiele innych. Obecnie śpiewa i tańczy na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w spektaklu „Burza” oraz komponuje swoje utwory, a także jest w trakcie produkcji swojego debiutanckiego albumu pod nazwą „LOTOS”.

Głośnienie w lesie

 lab odbywa się 3.05/sobota o g. 18.30 

Laboratorium dla tych, którzy w całym cyrkulacyjnym pędzie będą potrzebować momentu wydechu – i dźwięku płynącego razem z nim. Będziemy eksplorować terapeutyczną moc śpiewu i natury na nasz nerw błędny, wchodzić w łagodne rozmiękczanie naszych ciał poprzez ruch i oddech. Przytulimy parę drzew, wynucimy swoje zmęczenie, spotkamy się w nietypowej formie kręgu, żeby zintegrować wszystko, co w nas otworzyło się przez ten czas – to będzie nasza przestrzeń na ekspresję przez abstrakcję, słowo i dźwięk.