Lekcje

Lekcje to zajęcia o otwartej formule. Nie wymagają deklaracji uczestnictwa w określonych zajęciach przez cały festiwal, umożliwiają dzięki temu sprawdzenie i doznanie wielu różnych doświadczeń ruchowych i przeznaczone są dla osób o różnym poziomie zaawansowania.

Pojedyncze lekcje podczas festiwalu

Gosia Mielech / Poranne rozgrzewki: Gaga People

Język ruchowy stworzony przez Ohada Naharina, wieloletniego dyrektora Batsheva Dance Company w Tel Avivie, Izraelu. Jest to metoda pracy z ciałem stworzona zarówno dla tancerzy – Gaga/dancers, jak i dla wszystkich pasjonatów tańca – Gaga/people.

Podczas zajęć pracujemy nieustannie, w ciągłym ruchu, eksplorując różnego rodzaju fizyczne zadania. Wykraczamy poza swoją strefę komfortu, tańczymy, mierzymy się ze swoją słabością, rozwijamy świadomość ciała, korzystamy z wyobraźni. Wszyscy razem się poruszamy nie oceniają się nawzajem (pracujemy bez luster) jednocześnie nawzajem się inspirując.

 

Tomasz Domański/ Ciało jako język i ucho

Tematem przewodnim lekcji otwartej będzie ciało jako język i ucho. Będziemy uczyć się mówić i słuchać dłońmi, plecami, stopami, ciałem. Będziemy uczyć się słuchać siebie, partnera, ciężaru, podłogi, ciszy. Będziemy zgłębiać czuły dotyk oraz szukać jak dawać wsparcie a jednocześnie zostawiać wolność i nie ograniczać. Słuchać możliwości – tych, które potem zrealizujemy i tych, których nie. Słowem – doskonalić komunikację w tańcu/ruchu z partnerem.

Marta Grabowska/ Kontaktowy FLOW z układem nerwowym

Warsztat oparty na:
– CONTACT IMPROVISATION
– TEORII POLIWAGALNEJ S. Porgesa
– GŁĘBOKIEJ PRACY Z CIAŁEM I DOTYKIEM

Te TRZY ELEMENTY połączone razem stwarzają platformę zrozumienia i doświadczania, jak poprzez ciało, ruch, dotyk, taniec, relacje z drugą osobą aktywować i zwiększyć zdolność do regulacji układu błędnego brzusznego.
Po to, aby osiągnięć stan głębokiego odprężenia, regeneracji i poprawy jakości życia.

Pierwszy element to:
* CONTACT IMPROVISATION
Technika tańca, która jest m.in. przestrzenią doświadczania bycia w kontakcie z drugą osobą w uważności, otwartości i głębokiej łączności.
Tancerze są w relacji cielesno – dotykowo – ruchowej układając się względem ziemi jak i przestrzeni w której tańczą.
Ciała wspólnie razem improwizują. Znajdując swoją własną opowieść.

Drugi element to :
*TEORIA POLIWAGALNA S. Porgesa
Nerw błędny brzuszny będzie GŁÓWNYM BOHATEREM naszych spotkań. Jest on podstawą neurobiologiczną zdrowia, rozwoju i regulacji organizmu.
My poeksplorujemy sobie odpowiedź na pytanie:
Jak bycie w kontakcie cielesnym ( tanecznym, ruchowym) z drugą osobą może wesprzeć poczucie bezpiecznego zaangażowania, które jest podstawą naszego dobrego życia ?

Trzeci element to:

GŁĘBOKIEJ PRACY Z CIAŁEM I DOTYKIEM
Przeżywamy nasze życie w naszym ciele. Od tego jak je traktujemy, z jaką świadomością, uważnością do niego podchodzimy, zależy też nasze dobro.

ZAPRASZAM Marta

Angelika Mizińska/ Kontakt Improwizacja przez pryzmat BMC®

Improwizacja Kontaktowa to dla mnie laboratorium, w którym badamy i rozwijamy nasze  umiejętności adaptacyjne, oscylując między stanami. Samo- i współ-organizujemy się w dynamice relacji. Zapraszam Was do wspólnego doświadczalnego badania dynamicznych funkcji adaptacyjnych, które nasze ciało wykształciło w procesach ewolucyjnych i rozwojowych. Doświadczalna anatomia i dotyk, wprowadzą nas w ruch i poprowadzą nas w tańcu i kontakcie.  W procesach rozwojowych i w introcepcji naszych tkanek poszukamy wsparcia w podążaniu za naszą ciekawością w praktyce improwizacji kontaktowej.  Eksploracje powięzi, kości, płynów i organów, pozwolą nam wzmocnić powiązania pomiędzy wewnętrznym doświadczeniem a krystalizacją formy. Poprzez głębokie słuchanie i wczuwanie się w nasze systemy, struktury i tkanki, spróbujemy wydobyć pełny potencjał naszego ruchu, odzyskać swobodę, dając przestrzeń na  dynamiczne transformacje naszego tańca.

Lekcję są dedykowane osobom na każdym poziomie doświadczenia. 

Tomasz Pacan / Therapeutic Flying & Thai Massage

Terapeutyka/Lunar to osobny rozdział AcroYogi. Ugruntowany, bliższy ziemi i spokojny. Smakowita nagroda za trudy Solarnych akrobatycznych i tanecznych wysiłków 😉

Zaczniemy krótką rozgrzewką bazującą na partner jodze i ćwiczeniach rozluźniających. Płynnie przejdziemy do lotów terapeutycznych, w rozluźnieniu osoby podnoszonej, wykorzystując grawitację i stabilne punkty podparcia by rozciągnąć ciało i pozbyć się napięć. Zawsze w obecności spottera – osoby trzeciej, która stojąc obok czuwa nad  bezpieczeństwem unoszonego i unoszącego. Na zakończenie masaż tajski, pełna prowadzona sekwencja do wymiany z partnerem 🙂 Zanurzymy się w uzdrawiającej energii

Metta i Loving kindness, gdzie ważniejsza niż technika – jest intencja <3

Agata Rutkowska / Kształty w przestrzeni

Podczas lekcji będziemy eksplorować różne kształty i szukać nieoczywistych ruchów. Będziemy poszerzać naszą uwagę na to co nas otacza i świadomie wpływać na kompozycję przestrzeni. Pojawią się różne score’y improwizacyjne wspierające uważność, świadomość kompozycyjną i myślenie zespołowe. Będziemy poszukiwać różnych sposobów na zmianę kształtu i będziemy świadkować tym praktykom. Będziemy się dobrze bawić – czasem solo, czasem w parach, czasem w większych grupach. * Uwaga! Udział w zajęciach wiąże się ryzykiem zauważania figur geometrycznych w nieoczekiwanych
miejscach… 😉

Sam Alty / Ekologia Głosu
Zaczerpnięte z większej praktyki Ekologii Głosu, te dwie sesje oferują warsztaty doświadczalne, które skupiają się na głównym początkowym kroku Ekologii Głosu, czyli eksploracji połączenia z głębokim ekologicznym „ja”.
Pierwsze spotkanie będzie poświęcone połączeniu z przodkami i będzie adaptacją ćwiczenia autorstwa Joanny Macy, głębokiej ekolożki i aktywistki środowiskowej, oraz „Pracy Odtwarzania Połączeń”.
Drugie spotkanie będzie intencjonalnym tańcem rytualnym przy muzyce improwizowanej na żywo.
Na kolejnych lekcjach ten cykl się powtórzy.
Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie, a uczestnicy mogą przyjść na oba lub dowolne z tych spotkań.

Żaneta Górska / RELAKSACJE: Odpoczynek w bezruchu

W Cyrkulacyjnym wirze pomiędzy dniem zajęć a wieczornym szaleństwem moment na
zatrzymanie się w głębokim relaksie. Zapraszam do przestrzeni, do której możesz przynieść
poduszkę i koc by wygodnie ułożyć się do somatycznego wypoczynku. W bezruchu będziemy uwagą podróżować przez różne systemy i miejsca w ciele, by osiągnąć stan pomiędzy jawą a snem, w którym zadziewa się regeneracja. Zajęcia będą bazować na praktyce jogi nidry, breathworku oraz praktykach somatycznych.

Adrianna Stasiak / ZAJĘCIA INKLUZYWNE: Wyobrażenia w ruchu

Wyobrażenia w ruchu ~ czyli jak możemy wykorzystać własną wyobraźnię i obrazy mentalne do czerpania przyjemności z ruchu. Co możemy odkryć, gdy pozwolimy sobie na mentalno-ruchowe eksperymenty? Jak ruch wpływa na to co pojawia się w naszych głowach? Na te zajęcia zapraszamy zarówno uczestników festiwalu, jak i osoby niewidzące i niedowidzące w wieku dojrzałym. Zanurzymy się w czucie własnego ciała korzystając z różnych narzędzi (oddech, ruch, zmysł propriocepcji, interocepcji czy zmysł dotyku); sprawdzimy jak wewnętrzne obrazy wpływają na nasze ciało i ruch, zarówno solo jak i w kontakcie z innymi oraz co się w nas pojawia gdy jesteśmy w tańcu, w ruchu, w kontakcie.

Skip to content