Ścieżki twórcze

Ścieżka twórcza to intensywny, pięciodniowy warsztat dla zamkniętej grupy osób. To warsztaty zorientowane na pracę w procesie twórczym, pod okiem doświadczonego pedagoga.

Katja Mustonen

KONTAKT IMPROWIZACJA: SFERY I SPIRALE

Ten warsztat improwizacji kontaktowej zagłębia się w naturę spirali i sfer, które
otaczają nas i są w nas. Badamy spiralę jako wewnętrzne i zewnętrzne ścieżki w naszym w tańcu solowym i kontaktowym.

Spirale to zakrzywione wzory i okrągłe kształty, które pomagają nam zmiękczyć nasze ciała i stworzyć bardziej namacalne połączenia podczas ruchu. Spirale i kule/sfery są zakrzywione w swojej naturze, a ta właściwość może nam pomóc podczas partnerowania w odczytaniu kierunków dla wspólnych ścieżek w dzieleniu się ciężarem i odczytywaniu kierunku lotu. Spirale i sfery być również narzędziem do znalezienia większej lekkości i pędu dla naszej tanecznej improwizacji kontaktowej.

Poprzez wspólna praktyke ćwiczeń i partytur, inspirujemy i generujemy działania do dalszej improwizacji. Zwracamy uwagę na dynamikę słuchania i używamy prostoty jako gruntu, z którego może wyrosnąć złożoność.

Iwona Olszowska

NERWOWY RETREAT WG METODY BODY MIND CENTERING

Tym razem metoda BMC zaopiekujemy się naszym układem nerwowym.

Na wstępie każdych zajęć nieco się poruszamy żeby rozluźnić co jest do rozluźnienia przez różne sposoby poruszania się, a tym samym sprawdzić czy poruszając się w intencji rozluźnienia na pewno to robimy. I czy jestesmy w kontakcie z oddechem i swoim sercem a przez to z układem immunologicznym. Z poziomu informacji poznamy anatomia układu nerwowego układ centralny, autonomiczny, peryferyjny, intercellularny, nerwy czaszkowe…

A w ramach somatyzacji będziemy ogarniać nerw błędny, gangliony w ruchu a la Tai Chi
działania rolling down the nerves i motoring out. Będziemy relaksować mózg oraz ciało również za pośrednictwem skóry i dotyku, układu nerwowego, powięzi i slow motion oraz płynu mózgowo rdzeniowego.

Tomek Pomersbach

ODPOCZYNEK W RUCHU

Uśmiechnij się. Przenieś ciężar z nogi na nogę. I pozwól, aby grawitacja przeniknęła każdą komórkę Twojego ciała.

To będzie pasjonująca podróż do wnętrza siebie, gdzie powracając do pierwszego oddechu, stopniowo możemy odbudowywać i odkrywać na nowo swój głos – pierwsze (zaraz po oddechu) świadectwo, że jesteśmy. Posługując się mapą ćwiczeń stworzonych przez Kristin Linklater wytyczymy szlaki, na których wibracje naszego głosu będą mogły poczuć się swobodnie, pomiędzy westchnieniem ulgi, a pieśnią wielogłosową. Sprawdzimy jak to jest, kiedy słychać człowieka, a nie tylko jego głos. Pozwolimy, by głos mógł uwolnić nas, poprzez swoją własną wolność. Na zajęcia przygotujcie na pamięć krótki fragment ulubionego wiersza, albo tekstu piosenki, w dowolnym języku.

Michał Strugarek

TANIEC WSPÓŁCZESNY, FLOOR WORK, IMPROWIZACJA

Taniec Współczesny, Floor Work, Improwizacja – podczas procesu, będziemy poznawać narzędzia, które pozwalają nam na holistyczne podejście do tańca. Zwrócimy uwagę na tranzycję z konceptu ruchowego do struktury, oraz jak ze wzorca ruchu codziennego przejść do ruchu abstrakcyjnego. Skupimy się również na tym, jak podejść do improwizacji w sposób choreograficzny i jak możemy korzystać z improwizacji w procesie twórczym w sytuacji indywidualnej i grupowej.

Michał Ratajski

SZTUKI WALKI W KONTAKT IMPROWIZACJI: I_GO_SYSTEM

I_GO_SYSTEM jest autorską metodą opartą na niespełna 30 latach poszukiwań w obszarach: sztukwalki, tańca (głównie kontakt improwizacji), jogi i metod oddechowych, oraz doświadczeniach pracy scenicznej w teatrze i produkcjach w przestrzeni video tańca, oraz sztuki performance.

Podstawowymi założeniami tej metody jest kompilacja użytkowych aspektów wiedzy i przełożenie ich na narzędzia do pracy w temacie uważności, obecności i pogłębiania świadomości siebie – swojego „ja”. Priorytetami w praktyce jest ciekawość oraz otwartość w podejmowaniu prób, bezpośrednio przekładająca się na efektywność poszukiwań.

Odwołując się do podstaw korelacji ciała, umysłu i oddechu, oraz informacji płynącym z fizyki, biomechaniki ludzkiego ciała, przyjrzymy się narzędziom do efektywnego poszerzania umiejętności w technice kontakt improwizacji.

Kontakt improwizacja to technika tańca, w której wśród wielu czynników istotny jest przepływ energii, miękkość i elastyczność, umiejętność reagowania, podejmowania szybkich decyzji, umiejętność bezpiecznego radzenia sobie w ryzykownych sytuacjach. Wszystkie te aspekty, jak również wiele, wiele innych są wspólne także dla treningu sztuk walki.

W sztukach walki niemal każde działanie zakłada kontakt. Szczegółowość informacji płynących z tych dziedzin ruchu niesamowicie poszerza kontekst wiedzy na temat biomechaniki ludzkiego ciała. Jeśli na poziomie mentalnym zmienimy podejście i punkt widzenia na: aspekt zwycięstwa, rywalizacji i intencji naszych działań. A na poziomie fizycznym do: tempa, siły, napięcia, zakresu ruchu… – otworzy się przed nami studnia pełna precyzyjnych narzędzi do pracy z ciałem. Przyglądając się tej wiedzy poprzez pryzmat kontakt improwizacji, możemy czytać ją zupełnie na nowo w kontekście tworzenia relacji.

Ten warsztat jest moim propozycją przełożenia idei sztuk walki i systemów treningowych (przede wszystkim: kung fu, capoeira, aikido, krav maga) na płaszczyznę kontakt improwizacji.

Skip to content