Ścieżki twórcze

Ścieżka twórcza to intensywny, pięciodniowy warsztat dla zamkniętej grupy osób. To warsztaty zorientowane na pracę w procesie twórczym, pod okiem doświadczonego pedagoga.

Ksenia Opria

KONTAKT IMPROWIZACJA: Wiry, przepływy i prądy – ruchome formy w przestrzeni.

Przez pryzmat praktyk somatycznych, wyobraźni cielesnej i praw fizyki, popatrzymy na technikę kontakt improwizacji. 

W praktykach somatycznych widzę możliwość dotarcia do miejsca odpoczynku w ruchu, które buduje wytrzymałość i autonomię.

Wyobraźnia cielesna jest dla mnie bardzo konkretnym narzędziem do rozruszania systemu intuicyjnego i umysłu eksploracyjnego. 

W punkcie zero jest dla mnie ciało, zaczynam od niego i jego fizyczności. Poprzez zmysły, warstwy, extrema i centrum, wpływy, połączenia i (nie)zależności, zaktywizujemy pewne wzorce ruchu i przeniesiemy je z solo do duetów, trio i większych konstelacji.

Gdziekolwiek to czytasz, zauważ siebie, w całości .

wszystko co Cię teraz dotyka . to, czego dotykasz Ty .

Jeśli jest coś, co jest ponad wszystkim, to ufam, że to grawitacja.

Wychodząc z tego miejsca, szukam odwołań, zauważam jak w wielu relacjach ze światem jestem jednocześnie się toczę przelewam owijam olewam odpuszczam ale nie ruch.

Językiem techniki – będziemy pracować bez/z dotykiem, z przelewaniem ciężaru w dynamicznie zmieniającym się świecie, z oczekiwaniami i potencjałami podnoszeń, z artykulacją, wielokierunkowością i możliwością (koniecznością) dokonywania wyborów.

Nie myślę o zajęciach jako o zbiorze ćwiczeń, zależy mi na tym, żeby znaleźć drogę do tańca.

Iwona Olszowska

POGŁĘBIONY NERWOWY RETREAT WG METODY BODY MIND CENTERING®: Koregulacja układu nerwowego 

 

Po raz kolejny  metoda BMC zaopiekuje się naszym układem nerwowym. Tym razem…

Będzie poszerzenie tego czego ograniczony czas warsztatu nie pozwolił nam szerzej poeksplorować  w poprzednim roku.

Będzie czas dedykowany  nerwowi błędnemu.

Będzie czas dla mózgu.

Będzie czas na  odbarczania układu nerwowego (rolling down the nerves oraz motoring out.

Będzie integracja układu współczulnego z przywspółczulnym.

Posiedzimy na synapsach.

Z poziomu informacji poznamy połączenia nerwowe i ich obraz.

W ramach somatyzacji znajdziemy topografie nerwu błędnego, ruch układu autonomicznego, przepływ płynu mózgowo- rdzeniowego.

Będziemy nadal relaksować mózg oraz ciało również za pośrednictwem skóry i dotyku, układu nerwowego powięzi  i slow motion.

Będziemy się tak poruszać, aby sposoby uwalniania były prawidłowo realizowane.

Upewniając się czy poruszając się w intencji rozluźnienia na pewno to robimy.

Czy też pozostajemy w obecności i kontakcie z umysłem, oddechem, ugruntowaniem,  swoim ciałem, sercem, dając tym samym szansę dla układu immunologicznego.

Ditte Berkeley

VOICE TALE.SPEAKING SONG

Każdy głos ma do opowiedzenia jakąś historię. W rzeczywistości głos ma milion opowieści do opowiedzenia, w zależności od pieśni, którą śpiewa, doświadczeń, przez które przechodzi, osoby, która go słucha, otaczających go dźwięków, stanu, w którym ja, śpiewający, jestem.

 

Sesja pracy koncentruje się na eksploracji naszych własnych głosów, naszych głosów odzwierciedlonych i połączonych w głosach innych; na sile stania pewnie z dźwiękiem naszego własnego głosu, odkrywaniu jego bogactwa i budowaniu fundamentów, aby go wspierać, poprzez oddech, fizyczne wsparcie, wyobraźnię. Odkrywanie jego siły, gdy pojawia się pojedynczo, i mocy, gdy dodaje się do bogactwa wspólnego dźwięku tworzonego przez inne głosy.

Gosia Mielech

GAGA

Ścieżka otwarta z Gosią będzie czasem na kreatywne poszukiwania. Weźmiemy pod lupę wybrane fragmenty z repertuaru Gosi oraz zagadnienia z języka ruchowego Gaga. Uczestnicy będą mieli okazję przefiltrować przez swoje ciało zaproponowane przez Gosie fragmenty choreografii, pozwalając aby nowe informacje wzbogaciły i urozmaiciły ich indywidualny wachlarz możliwości fizycznych. Oprócz tego, będziemy pracować na specyficznych zadaniach, dając sobie czas na głębsze zrozumienie ciała, uwrażliwienie się na jego subtelne sygnały oraz na delektowanie się ruchem, który Nas uszczęśliwia, uzdrawia i umacnia. Gosia ucząc będzie używała narzędzi gaga, które pomogą tancerzom rozbudzić wyobraźnię, aby z lekkością i odwagą bawić się ruchem.

 

Zajęcia Gaga/people są otwarte dla osób powyżej 16 roku życia, niezależnie od doświadczenia tanecznego czy ruchowego.
Nauczyciel prowadzi uczestników poprzez serię wskazówek do ruchu, które są zaprojektowane jako ciągły proces. Zamiast powtarzać czyjś ruch, uczestnik aktywnie eksploruje zadania, odkrywając własne interpretacje informacji i wykonania ruchu. Język Gaga jest nieustannie rozwijany i pogłębiany, opiera się na przekonaniu, że ruch ma leczącą, dynamiczną i nieustannie zmieniającą się moc.
Zajęcia Gaga/people oferują twórczą strukturę, która pozwala nawiązać kontakt z własnym ciałem i wyobraźnią, wzmocnić świadomość ciała, poprawić elastyczność i pewność siebie, a także doświadczać przyjemności ruchu w przyjaznej, inkluzywnej atmosferze.  Wskazane jest ćwiczenie w wygodnym stroju sportowym, bycie przygotowanym do tańczenia boso lub w skarpetkach. Warto też wziąć butelkę wody i ręcznik, by skorzystać z nich po zajęciach.

Katarzyna Brzezińska

RUCHOME LABORATORIUM GRAWITACJI. Dynamika, Odpoczynek w ruchu, Improwizacja, Obraz

Na tej ścieżce opartej na Metodzie Ilana Leva zapoznamy się z podstawami unikalnego języka ruchu ILM, który: oferuje bogaty i odświeżający „shot” dla funkcjonalnych i motorycznych możliwości całego ciała.

Zapewniając cudowne wsparcie w zrozumieniu istoty naszych fizycznych i ruchowych funkcji, ILM pomaga w procesach uczenia się sposobów uwalniania i wzmacniania ciała poprzez skupienie się na bez wysiłkowości oraz efektywności w ruchu. Praktyka ta odświeża, relaksuje, jednocześnie aktywując wyobraźnię, radość, fizyczna kreatywność oraz energie. Przygotowuje tym samym ciało i umysł do większego potencjału, wydajności oraz ruchomej ekspresji. Podczas ścieżki „Ruchome Laboratorium Grawitacji” skupimy się na eksploracji solo, jak i w kontakcie przeróżnych warstw fizycznych sil, napiec oraz wewnętrznych połączeń i ruchomych zależności. Poprzez integracje z dotykiem oraz eksploracje form ucieleśnienia fizyczności obrazu, będziemy otwierać ciało i umysł na różne nowe zaskakujące formy ruchowej zabawy, potencjału kompozycji i fizycznegodialogu.

Poprzez zintegrowane w ścieżkę praktyki somatyczne przyjrzymy się, w jaki sposób ILM wspiera możliwe formy implementacji do badania ruchu, praktyki tańca oraz technik improwizacji.

Ilona Gumowska

Technika tańca współczesnego, floorwork i soft acro.

Warsztat rozpoczynamy solidną rozgrzewką, ćwiczeniami wzmacniającymi
ciało i jego mobilność.

Dowiemy się, jak w bezpieczny sposób przygotować ciało do ruchowych
wyzwań.

Następnie ucząc się fraz tanecznych połączonych z elementami
akrobatycznymi będziemy:
Sprawdzać, jak przenosić ciężar ciała i korzystać z podporów we floorworku,
by zachować przepływ ruchu.
Testować, jak miękko wchodzić w podłogę i przyjemnie się w niej rozpływać.
Poszukiwać momentów zawieszeń ciała do góry nogami, korzystając ze
świadomego odpychania się od ziemi.
Obserwować, jak opozycja może pomóc nam w utrzymaniu równowagi.
Eksplorować, jak korzystać z pędu, siły grawitacji i ośrodkowej, by uzyskać
dynamiczny ruch.

A przede wszystkim:
Odnajdywać radość i oddech w tańczącym ciele!

Michał Strugarek

TANIEC WSPÓŁCZESNY, FLOOR WORK, IMPROWIZACJA

Taniec Współczesny, Floor Work, Improwizacja – podczas procesu, będziemy poznawać narzędzia, które pozwalają nam na holistyczne podejście do tańca. Zwrócimy uwagę na tranzycję z konceptu ruchowego do struktury, oraz jak ze wzorca ruchu codziennego przejść do ruchu abstrakcyjnego. Skupimy się również na tym, jak podejść do improwizacji w sposób choreograficzny i jak możemy korzystać z improwizacji w procesie twórczym w sytuacji indywidualnej i grupowej.

Sebastian Flegiel

KONTAKT IMPROWIZACJA jako ArtSport

Chcę podzielić się z Tobą ekscytującą przygodą.

Zapraszam Cię na fascynującą podróż w głąb świata Kontakt Improwizacji. Gdzie ruch staje się sztuką, a sztuka staje się sportem! Ta wyjątkowa forma poruszania się powstała w atmosferze współpracy między profesjonalnym tancerzem i utalentowaną gimnastyczką, a więc ciałami „ulepionymi” poprzez trening, do wysiłku. To spowodowało, że w początkowym okresie jej prezentacji nazywana była ArtSportem. Czyli praktyką, która dokonuje fuzji aspektu fizycznego oraz technicznego by wygenerować wartość wykraczającą poza obie składowe – nową sztukę w ruchu.

Skupię się zatem na dwóch kluczowych elementach: technice ruchu i fizycznym aspekcie Kontakt Improwizacji.

  •         Technika, to nie tylko zestaw zasad, ale magiczne klucze, które otworzą przed Tobą drzwi do nieograniczonego świata improwizacji wewnątrz tej formy ruchu. To nie tylko umiejętności, to przede wszystkim wolność i sztuka czerpania radości z każdego kroku, skoku, obrotu czy partnerowania.
  •         Wniknę także głęboko w fizyczną esencję Kontakt Improwizacji. Zrozumiesz, jakie wzorce ruchowe kryją się za tym art-sportem. Jak bezpiecznie je poznawać i wcielać w życie. To nie tylko doskonalenie umiejętności, ale stworzenie solidnej podstawy, która pozwoli Ci cieszyć się zdrowiem i swobodnie poruszać się w dynamicznym, ciągle zmieniającym się świecie ruchu.

No i po co to wszystko? Cały ten wylany pot i wysiłek?

Aby móc, poprzez trening i praktykę, wejść na poziom Kontakt Improwizacji odczuwany jako uczestniczenie w tańcu życia, gdzie każdy krok jest nutą, a każdy gest jest ruchem. Gdzie dynamiczny, nieustannie zmieniający się świat ruchu staje się melodyjnym koncertem, gdzie choreografia nieustannie ewoluuje, tworząc piękną symfonię życiowych doświadczeń. W tym tańcu, nawet chaos staje się harmonią, a zmiana jest nie tylko ruchem, ale również pieśnią, która nieustannie płynie przez nasze istnienie.

Jeśli kochasz ruch, sztukę i wyzwania, to to spotkanie jest stworzone dla Ciebie. Przyjdź i razem odkrywajmy, jak głęboko można zanurzyć się w tej fascynującej formie. Obiecuję, że po tym warsztacie spojrzysz na Kontakt Improwizację zupełnie inaczej, otworzysz przed sobą nowe możliwości i zainicjujesz fascynującą podróż w głąb siebie.

Czekam na Ciebie, gotowy do wspólnej przygody i nura w świat Kontakt Improwizacji!

Skip to content