Planet KIDS! 2016

PLANET KIDS – Kreatywność

Między wrześniem a końcem grudnia 2016 zostały przeprowadzone warsztaty praktyczne, w czasie których zastosowane były różnorodne formy i metody pracy w obszarze tańca, terapii, teatru, zabaw ruchowych, improwizacji, elementów nowego cyrku.

Koordynator projektu: Jakub Wiktor Gontarski
Koordynator ze strony placówki: Dorota Łaszewska
Prowadzący: Aga Agna Rybak, Marta Grabowska, Anna Duda, Hubert Zorawski,
Jakub Wiktor Gontarski

 

Głównym cel warsztatów:

– Stworzenie uczestnikom sytuacji kreatywnej pracy nad rozwojem własnych umiejętności ruchowych i tanecznych (m.in. zwinności, płynności, koordynacji, precyzji, harmonii, siły), poszerzaniem zakresu ruchu i świadomości ciała, budowaniem pewności siebie i poprawieniem samooceny, a także istotnymi z punktu widzenia integracji społecznej umiejętnościami pracy w grupie. Zaproponowane przez prowadzących narzędzia pracy, mają na celu obudzenie wśród uczestników potencjału twórczego poprzez odwrócenie ról dorosłego-prowadzącego i dziecka-uczestnika.
– Integracja osób dorosłych zaangażowanych w projekt, wypracowanie wspólnych celów i warunków współpracy, zapoznanie opiekunów z metodami pracy, omówienie potrzeb, szans i zagrożeń w pracy z wybraną grupą w celu zwiększenia efektywności planowanych działań.
– Przeprowadzenie zajęć teoretycznych dla młodzieży, wprowadzające do tematyki zajęć – przybliżenie form pracy z ciałem
– Zapoznanie się młodzieży z reperturem spektakli tańca, teatru fizycznego lub pokrewnych teatralnych form wykorzystujących techniki, jakie uczestnicy poznawać będą podczas projektu.
– Poprowadzenie warsztatu przez młodzież biorącą udział w projekcie dla młodzieży spoza projektu.

Projekt zakończył się pokazem pracy warsztatowej, w czasie którego odbyły się pokazy indywidualne i grupowe, adresowane do szerokiego grona odbiorców w mieście.

Projekt realizowany był w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, Wrocław ul. Borowska 101. 

PLANET KIDS – Kreatywność realizowany jest w ramach projektu Myśl w Ruchu finansowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie

Finałowy pokaz

W imieniu Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Momentum, młodzieży, dyrekcji, koordynatorów , nauczycieli i przyjaciół zaangażowanych w projekt, zapraszamy wszystkich na finałowy pokaz pracy grup z Młodzieżowego Ośrodka Szkolno Wychowawczego przy ul. Borowskiej 101 z Wrocławia. Miejsce finałowych pokazów: Rotunda, ul. Borowska 174, 11-400 Wrocław, godz: 16:00

Pokaz 1:
Grupa dziewczyn.

Prowadzenie:
Marta Grabowska
Hubert Żórawski

Będzie to performance zbudowanym z opowieści tanecznych, ruchowych.Na bazie tych historii eksplorując, zmieniając, dostosowując, wybierając, cała grupa wraz z prowadzącą wspólnie razem buduje opowieść taneczno-ruchową. Opowieść, która zaprosi widza do wejścia w świat ekspresji ruchowej i podążania za fantazją ciała, umysłu i emocji. Wspólny taniec, taniec solo, ruch, głos, różnorodna muzyka, która temu towarzyszy oraz rekwizyty, to narzędzia z których uczestniczki korzystają przy pracy twórczej przygotowując przedstawienie.

Rekwizyty mają za zadanie m.in. pobudzić do szukania nowych możliwości i jakości ruchowych, wzbogacić obraz artystyczny, inspirować wyobraźnię nie tylko tancerzy ale i widzów. Bardzo ważny jest tu aspekt współpracy uczestniczek przy tworzeniu przedstawienia – wzajemne słuchanie się, wypowiadanie swoich opinii, odważne mediacje – w ostateczności ma doprowadzić do wspólnej wizji. Poprzez współpracę i współdecydowanie tworzy się wspólne dzieło. Pokaz pracy będzie miał stylistke laboratoryjną. Zaistnieją zadania i sposoby jego realizacji w sposób spontaniczny. Ostateczny dobór elementów i ich charakter będzie zależny od samych jego wykonawców tworząc tym samym swoistą jakość tzw. teatru realnego gdzie różnica pomiedzy swiatem teatru a życiem codziennym jest swoiście zacierana, tzw. Nowy Cyrk odnosi sie do edukacji, indywidualnej twórczości i wspólnej zabawy.

Podstawowymi wartościami naszych spotkań były: relacje, uważność i zabawa jako jedna z najbardziej naturalnych aktywności w realizowaniu potrzeb ruchowych, poznawczych, emocjonalnych i społecznych człowieka.

Pokaz 2:
Grupa teatralna.
Spektakl ”Odkodowanie”

Prowadzenie:
Aga Rybak
Jakub Gontarski
Wsparcie: Dorota Łaszewska

Praca ze świadomością ciała, budzenia go na poziomach psycho-somatycznych w oparciu o różnorodne narzędzia treningowe, stały się praktyczną podstawą do tworzenia spektaklu. Jednak myślą przewodnią i inspiracją, wypełniającą strukturę ruchową, stały się teksty, zapiski zaczerpnięte z tzw „ Zeszytów ” rumuńskiego pisarza, filozofa, eseisty i teoretyka nihilizmu Emila Ciorana. Autor zwykł mówić iż ” radykalne wyzwolenie jest osiągalne tylko przez odzyskanie stanu pierwotnego, stanu najdoskonalszego, stanu sprzed narodzin. Prawda, to proces wyzwalania się od złudzeń iluzji”.

Nasze 3 miesięczne spotkania podzielone były na trzy bloki
1. rozgrzewka – budzenie – dostrojenie
2. warsztat ruchowo – taneczny ( fizyczny partnering, kontakt improwizacja, elementy sztuk walk, taniec współczesny, trening głosu)
3. praca nad odszukaniem w ciele własnych znaczeń ” płynących” z tekstów Emila Ciorana( min. „ Wyznania i anatemy) i próby przeniesienia oraz transformacji odkrytych ścieżek w intymnym procesie poszukiwań w tematyce obecności, atmosfery, kreacji ruchowej, ekspresji, fizyczności oraz kompozycji.
Koncepcja i realizacja: Aga Rybak, Jakub Gontarski, Katarzyna Wójciak, Daria Buchowicz, Irmina Józefiak, Wojciech Kołodziej, Mateusz Antonów, Mateusz Zieliński, Michał Zatrapa, Tymoteusz Noszczyk, Agnieszka Rybak, Jakub Gontarski, wsparcie Dorota Łaszewska.

Wykonanie:

Katarzyna Wójciak, Daria Buchowicz, Irmina Józefiak, Wojciech Kołodziej, Mateusz Antonów, Mateusz Zieliński, Michał Zatrapa, Tymoteusz Noszczyk

Wykonanie muzyczne:

1) utwór: „ Loom of live” Aleksandra Osiecka-Skoblewska | production: JAMANSTUDIO | www.jamanstudio.pl
2) kompozycja dźwięków elektronicznych :Jakub Gontarski

Światła:

Ireneusz Hilet

Dokumentacja fotograficzna:
Jacek Niedzielski Niedziel

Fotografia to moje hobby bez którego trudno mi się obejść. Choć czasem dopada jakaś niemoc twórcza, to wciąż w głowie układam kadry i czekam jak myśliwy na swoją zdobycz. Tak właśnie traktuję aparat, przede wszystkim jako narzędzie do „ustrzelenia”, zamrożenia w kadrze tej jednej, konkretnej chwili, decydującego momentu bez którego cały spektakl tworzenia nie ma sensu. Myślę o sobie jako o myśliwym, który używa wszelkich zmysłów aby podejść jak najbliżej i dokonać dzieła najlepiej jak tylko mogę. Fotografując aktorów nauczyłem się, że muszę pracować przy bardzo wątłym świetle wyłapując w ułamkach sekund ich wzrok, twarz, ledwie dostrzegalne grymasy, kradnąc wręcz w ciszy napięcie pomiędzy artystami a widzami. Fotografia reportażowa, teatralna jest nieprzewidywalna, gdyż mogę jedynie założyć co będzie działo się na scenie kontrolując jedynie jej przebieg ale nigdy, jaką aktor wywoła reakcję u widza i gdzie należy wtedy się ustawić i co kadrować. Używam fotografii też jako laboratorium, próbując w różny sposób oddać statycznym obrazem wszystko to, co odbyło się w przedziale czasu. To jak sprasowanie tysięcy klatek, kadrów w ten jeden właściwy i najlepszy, który jest jak podróż przez całe zdarzenie.

Dokumentacja fotograficzna:

Filip Pobłocki

Z wykształcenia antropolog kultury z zamiłowania filmowiec i kowal. Stypendysta na wydziale filmu i telewizji na Uniwersytecie Bilgi w Stambule.

O projekcie
Planet Kids:

Między wrześniem a końcem listopada 2016 zostały przeprowadzone warsztaty praktyczne projektu Planet Kids Kreatywność w ramach programu Myśl w Ruchu Instytutu Muzyki i Tańca z Warszawy. Podczas spotkań zastosowane zostały różnorodne formy i metody pracy w obszarze tańca, terapii, teatru, improwizacji ruchowych, elementów nowego cyrku oraz zajęć teoretyczno – praktycznych w zakresie tańca i teatru..

Głównym celem warsztatów były:
– stworzenie uczestnikom sytuacji kreatywnej pracy nad rozwojem własnych umiejętności ruchowych i tanecznych (m.in. zwinności, płynności, koordynacji, precyzji, harmonii, siły), poszerzaniem zakresu ruchu i świadomości ciała, budowaniem pewności siebie i poprawieniem samooceny, a także istotnymi z punktu widzenia integracji społecznej umiejętnościami pracy w grupie. Zaproponowane przez prowadzących narzędzia pracy, miały na celu obudzenie wśród uczestników potencjału twórczego poprzez odwrócenie ról dorosłego-prowadzącego i dziecka-uczestnika.
– Integracja osób dorosłych zaangażowanych w projekt, wypracowanie wspólnych celów i warunków współpracy, zapoznanie opiekunów z metodami pracy, omówienie potrzeb, szans i zagrożeń w pracy z wybraną grupą w celu zwiększenia efektywności planowanych działań.
– Przeprowadzenie zajęć teoretycznych dla młodzieży, wprowadzające do tematyki zajęć – przybliżenie form pracy z ciałem
– Zapoznanie się młodzieży z repertuarem spektakli tańca( między innymi podczas Olimpiady Teatralnej we Wrocławiu), teatru fizycznego lub pokrewnych teatralnych form wykorzystujących techniki, jakie uczestnicy poznawać będą podczas projektu.
PLANET KIDS – Kreatywność realizowany jest w ramach programuu Myśl w Ruchu finansowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie

Adres i dane:
ul. Małachowskiego 4/2
50-084 Wrocław
KRS: 0000367176
REGON: 21369358
NIP: 8992704434
Konto bankowe:
Bank Millenium
27 1160 2202 0000 0001 7120 7743
Telefony:
Aga Rybak: 530 716 044
Jakub Gontarski: 791 561 909
Dorota Kamecka: 726 515 498
Barbara Gwóźdź: 530 570 672
Adres email:
cyrkulacje.festiwal (małpa) gmail.com
cyrkulacje.zapisy (małpa) gmail.com
Zapraszamy do kontaktu za pomocą formularza kontaktowego.

11 + 9 =

Skip to content