Na tegorocznej edycji pojawiły się dwie propozycje adresowane dla młodszej publiczności w ramach cyklu Planet KidsStudio Jubilo i warsztaty „Okrzyk radości” oraz warsztaty Marty Grabowskiej i Huberta Żórawskiego („Taneczne zawirowania”).

Oba projekty odbywały się w Sali Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we wrocławskim Rynku. Uczestnicy pracowali z prowadzącymi nad wspólnym projektem, poznając rozmaite formy pracy z ruchem poprzez zabawę. Finałowe pokazy młodych artystów były prezentowane w czasie wielkiego finału w Studiu na Grobli.

Członkowie Studia Jubilo, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa jubilare, czyli ‘krzyczeć z radości’, pracowali z grupą dzieci romskich. Główne obszary działalności studia to praca z szeroko pojętym wykluczeniem (przede wszystkim z grupami marginalizowanymi społecznie, kulturowo, ekonomicznie) i przełamywaniem poprzez pracę artystyczną negatywnych stereotypów. Celem jest zastępowanie barier pozytywnym działaniem w oparciu o język ruchu, głosu, muzyki i przestrzeni. Prowadzący (…..tu wymienić Daniel, Diego, Piotr i Agnieszka?) postanowili wykorzystać niezwykłą muzykalność grupy oraz ich tradycyjne tańce i połączyć je ze współczesną muzyką hiphopową. Na pokaz składały się wymyślone przez dzieci improwizacje w parach i solówki, w których mogły uzewnętrznić własny temperament. Efekt był piorunujący – występujący nie tylko zaprezentowali energetyczny, pełen radości występ, ale i porwali na scenę publiczność, włączając do korowodu przy tradycyjnych romskich melodiach. Sukces niewątpliwie był zasługą przyjacielskiej atmosfery, jaka wytworzyła się w czasie zajęć. Oprócz przygotowywania występu Jubilo proponowało dzieciom gry i zabawy, które aktywizowały ruchowo, uczyły współpracy i otwartości na wzajemną ekspresję. Członkowie studia mają doświadczenie w zakresie wielu sztuk, od teatru lalkowego, przez film, fotografię, taniec, muzykę po teatr, co w dużej mierze ułatwia pracę z różnorodnymi zainteresowaniami dzieci. Sami wywodzą się z różnych krajów, więc i grupy o różnym pochodzeniu kulturowym są naturalnym odbiorcą ich warsztatów.

Natomiast warsztaty Marty Grabowskiej i Huberta Żórawskiego „Taneczne zawirowania”, prowadzone według autorskiego programu. Tutaj również istotny był element improwizacji i pobudzania dzieci do własnych twórczych pomysłów, z których powstało później wspólne przedstawienie ruchowo-taneczne. W czasie całego Planet Kids dzieciaki miały okazję spróbować swoich sił m.in. w cyrkowych technikach (np. żonglerka, diabolo, chusta, wstęgi, talerze, szczudła, slack-line), a także nauczyć się współpracy w szeregu zabaw i gier, które ukierunkowane były na kształtowanie motoryki i umiejętności taneczno-ruchowych (zwinności, płynności, koordynacji, siły i harmonii). Niewątpliwie trafiła się w tym roku prowadzącym grupa silnych młodych osobowości, chętnych do pracy, z ogromną dawką energii i determinacji. Zaprezentowane przedstawienie było świetnym podsumowaniem wszystkiego, czego uczyli się w czasie warsztatów, dodatkowo upiększone dzięki pomysłom na zwiewne szarfy i wzmocnione determinacją, szczególnie w czasie wykonywania cyrkowych elementów.

Skip to content