Festiwal Żywe Kultury Ruchu CYRKULACJE to jedna z nielicznych w Polsce, zakrojonych na szeroką skalę inicjatyw, dająca uczestnikom możliwość doświadczenia współcześnie rozwijających się na świecie form pracy z ciałem i jego ruchową ekspresją. To platforma dla pogłębiania umiejętności technicznych w tańcu i ruchu, dla integracji i wzajemnej inspiracji różnych środowisk: tancerzy profesjonalnych i amatorów, osób w różnym wieku i o różnym doświadczeniu w pracy z ciałem.

Pięć dni festiwalu wypełnią intensywne warsztaty ruchowe, ścieżki twórcze, jamy improwizacji i otwarte laby, prezentacje spektakli tanecznych i performansów, dyskusje, spotkania z nauczycielami i artystami z Polski i z zagranicy. W tym roku po raz pierwszy chcemy zaprosić do uczestnictwa w specjalnie przygotowanych zajęciach ruchowych również dzieci!

Wyjątkowym atutem festiwalu jest niepowtarzalna atmosfera, która z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników ruchu. Dzięki uprzejmości Instytutu im. Jerzego Grotowskiego wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się w pięknie położonym nad rzeką Odrą zabytkowym obiekcie, z nowoczesnymi salami. Uczestnicy na kilka dni wypełniają swoją pasją do tańca to szczególne miejsce, mają czas na spotkania, wymianę doświadczeń, rozmowy, wspólne jedzenie wegetariańskich posiłków, odpoczynek i taniec…

Żywe Kultury Ruchu są kontynuacją idei powstałej 4 lata temu. Festiwal CYRKULACJE został zorganizowany po raz pierwszy w 2010 roku przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych MOMENTUM oraz Fundację Teatr Nie-Taki. W 2012 roku festiwal ewoluował w dwa odrębne wydarzenia festiwalowe: Żywe Kultury Ruchu i Zjednoczone Stany Tańca.

Festiwal wiosenny Żywe Kultury Ruchu CYRKULACJE stanowi zwieńczenie całorocznych działań członków Stowarzyszenia MOMENTUM w zakresie m.in. edukacji ruchowej, prowadzenia zajęć i projektów artystycznych wśród różnych grup społecznych, rozwijania i integrowania społeczności kontakt improwizacji, organizowania mistrzowskich warsztatów z form ruchu trudno dostępnych w Polsce, wspierania rozwoju sceny tańca w Polsce, upowszechniania wiedzy na temat sztuki tańca.